detoxikace organismu
Detoxikace

Jak detoxikace organismu funguje – detoxikační program a tipy

Detoxikace organismu je po staletí zmiňována a praktikována různými kulturami po celém světě – včetně ajurvédských a čínských medicínských systémů. Spočívá v odpočinku, očištění a vyživování těla zevnitř ven.

Odstraněním toxinů a následným vyživením těla zdravými výživnými látkami, vám detoxikace pomůže ochránit se před nemocemi a udržet si optimální zdraví pomocí řady metod včetně jógy nebo meditace.

Jak detoxikace organismu funguje?

Detoxikace organismu v zásadě znamená čištění krve. To se provádí odstraněním nečistot z krve v játrech, kde se toxiny zpracovávají a následně jsou vyloučeny z těla. Tělo také vylučuje toxiny přes ledviny, střeva, plíce, lymfatický systém a kůži. Když jsou však tyto systémy kompromitovány, nečistoty nejsou řádně filtrovány a vylučovány a následně tělo je nepříznivě ovlivněno.

Detoxikační program může pomoci přirozenému procesu čištění těla:

 1. Ulevit orgánů prostřednictvím půstu;
 2. Stimulovat játra k eliminaci toxinů ven z těla;
 3. Podpořit vylučování toxinů skrze střev, ledvin a kůží;
 4. Zlepšit krevní oběhu;
 5. Zásobit organismus zdravými výživnými látkami.

Jak zjistit, zda potřebujeme detoxikaci organismu?

Každý by měl provést detoxikaci organismu alespoň jednou ročně. Avšak netýká se to kojících matek, dětí a pacientů s chronickými degenerativními onemocněními, rakovinou nebo tuberkulózou. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte nějaké dotazy, zda je detoxikace pro vás ten vhodná.

Pokud cítíte některý ze symptomů:

 • únava
 • špatné vylučování
 • podrážděná kůže
 • alergie
 • slabá infekce
 • napuchlé oči nebo vaky pod očima
 • nadýmání
 • menstruační problémy
 • duševní zmatek

Jak začít s detoxikaci?

Nejprve odstraňte zátěž toxinů v těle. Eliminujte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasycené tuky, které všechny působí v těle jako toxiny a jsou překážkou v zachování lepšího zdraví. Minimalizujte také používání domácích čisticích prostředků na bázi chemikálií a výrobků pro osobní péči o zdraví (čisticí prostředky, šampony, deodoranty a zubní pasty) a nahrazujte přírodní alternativou.

Další překážkou dobrého zdraví je stres, který způsobuje, že vaše tělo uvolňuje stresové hormony do vašeho systému. I když tyto hormony mohou poskytnout „nával adrenalinovou“ nutný k vítězství v závodu nebo ke splnění termínu, ve velkém množství vytvářejí toxiny a zpomalují enzymy v játrech. Jóga, Qigong a meditace jsou jednoduché a efektivní způsoby, jak se zbavit stresu tím, že obnovují vaše fyzické a duševní reakce na nevyhnutelný stres, který život se sebou nese.

Který detoxikační program zvolit?

Existuje mnoho detoxikačních programů adetoxikačních receptů, v závislosti na vašich individuálních potřebách. Mnoho programů se řídí sedmidenním plánem, protože „pročištění krve vyžaduje čas.“ Programy zahrnují půst po dobu dvou dnů s příjmem pouze tekutin. Následuje pečlivě naplánovaná pětidenní detoxikační dieta, aby trávicí systém mohl odpočinout. Detoxikační odborník Page doporučuje rychlou tří až sedmdenní kůru, kde se přijímají pouze čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a voda, jako účinný způsob uvolňování toxinů z těla.

Pět oblíbených detoxikačních diet:

 1. Ovoce a Veggie detox
 2. Smoothie Cleanse
 3. Juice Cleanse
 4. Sugar Detox
 5. Hypoalergenní detox

Způsoby jak detoxikovat organismus

Po detoxikačním programu můžete své tělo denně detoxikovat pomocí těchto doplňků stravy a praktik životního stylu:

 1. Jezte hodně vlákniny, včetně hnědé rýže a ekologicky pěstovaného čerstvého ovoce a zeleniny. Řepa, ředkvičky, artičoky, zelí, brokolice, spirulina, chlorella a mořské řasy jsou vynikající detoxikační jídla.
 2. Pročistěte a chraňte játra tím, že používáte extrakty z bylin, jako je kořen pampelišky, lopuchu a ostropestřce mariánského a pití zeleného čaje.
 3. Používejte vitamín C, který pomáhá tělu produkovat glutathion, sloučeninu jater, která odvádí toxiny.
 4. Pijte alespoň dva litry vody denně.
 5. Dýchejte zhluboka, aby kyslík mohl lépe cirkulovat ve vašem dýchacím systému.
 6. Transformujte stres a zaměřte se na pozitivní emoce.
 7. Praktikujte hydroterapii tak, že si na pět minut dáte horkou sprchu a necháte vodu téct až po zádech. Následujte 30 vteřinovou studenou sprchou. Udělejte to třikrát po sobě a následně si jděte odpočinout do postele na 30 minut.
 8. Vypoťte se v sauně, aby tělo mohlo potem vyloučit toxiny a škodlivé látky.
 9. “Vakartáčujte” pokožku nebo zkuste speciální kartáče na pokožku, abyste odstranili toxiny z pórů.
 10. Jaký je nejdůležitější způsob detoxikace? Cvičte. Jóga nebo skok přes lano, posílování jsou dobré způsoby. Každou hodinu každý den. Vyzkoušejte také Qigong, cvičební systém založený na bojových uměních, který zahrnuje cvičení speciálně pro detoxikaci, stejně jako mnoho dalších cvičení se specifickými zdravotními přínosy.

Před použitím jakéhokoli zdravotního ošetření, včetně bylinných doplňků stravy a přírodních léčivých přípravků, se poraďte se svým lékařem a informujte pokud trpíte vážným zdravotním stavem nebo užíváte nějaké léky. Informace zde uvedené slouží pouze pro vzdělávací účely a v žádném případě neslouží jako náhrada za lékařské poradenství.